ارتودنسی به روش دیمون / روش کار و ویژگی‌های آن

ارتودنسی دیمون که به ارتودنسی خود تنظیم نیز معروف است در سال‌های اخیر به دلیل ویژگی‌های خاص و قابلیت‌های ویژه‌ی خود توانسته محبوبیت زیادی بین افراد و متخصصان ارتودنسی به دست آورد. مهم‌ترین و عمده‌ترین تفاوت ارتودنسی دیمون با دیگر ارتودنسی‌ها در عدم استفاده از کش در اتصال سیم به براکت ‌های ارتودنسی می‌باشد. برای اینکه متوجه شویم این روش درمانی برای ما مناسب است یا خیر بهتر است ادامه‌ی مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

 ارتودنسی دیمون چگونه عمل می‌کند؟

ظاهر ارتودنسی دیمون شبیه ارتودنسی‌های دیگر است با این تفاوت که از کش‌های لاستیکی برای سفت کردن براکت‌ها و وارد کردن فشار به دندان‌ها جهت بهبود وضعیت قرارگیری آن‌ها استفاده نمی‌شود اما نوع عمل و نحوه‌ی کارکرد این روش با روش‌های دیگر کاملاً متفاوت است.

در روش‌های دیگر ارتودنسی براکت ‌ها با استفاده از کش‌های کوچک به هم متصل  می‌شوند و پزشک متخصص در طول دوره‌ی درمان با سفت کردن این کش‌ها به طور مکرر درمان را کامل می‌کند.

تفاوت‌های ارتودنسی دیمون با دیگر روش‌ها

 در ارتودنسی دیمون برخلاف روش فوق، براکت ‌های دیمون با خاصیت قفل و بستی خود به سیم اتصالی براکت‌ها اجازه می‌دهند تا آزادانه حرکت کرده و فشار وارد شده به دندان‌ها را خود تنظیم کنند. در این صورت نیازی به مراجعه‌ی مکرر به پزشک متخصص ارتودنسی برای تنظیم براکت‌ها وجود نخواهد داشت. براکت‌ها در این روش طوری تنظیم می ‌شوند تا بعد از حرکت دندان‌ها، به میزان مشخص و از پیش تعیین شده‌ای سیم را آزاد بگذارند تا بتواند به طور آزادانه حرکت کرده و براکت ‌ها را دوباره تنظیم نماید و این عمل به طور خودکار تا صاف شدن دندان ‌ها و پایان دوره‌ی درمانی ادامه خواهد داشت.

ویژگی‌های منحصر به فرد ارتودنسی دیمون

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم به علت عدم وجود کش‌ها و نیاز نبودن به تنظیم مکرر آن‌ها توسط پزشک متخصص، درد و فشار ناشی از آن به مقدار زیادی کاهش می‌یابد. طی مطالعات و تحقیقات انجام گرفته روی افرادی که از این روش برای ارتودنسی استفاده کرده‌اند به این نتیجه رسیده شده که در این درمان ۶۰ درصد از درد ارتودنسی کاهش پیدا می‌کند. چرا که به علت خود تنظیم بودن براکت‌ها نیاز کمی به اعمال فشار وجود دارد و براکت‌ها خود به صورت اتوماتیک به مرور زمان فشار را روی دندان‌ها اعمال خواهند کرد.

با توجه به موارد فوق می توان گفت ارتودنسی دیمون، درمان کم دردی برای افرادی است که نگران درد ناشی از ارتودنسی هستند.

مهم‌ترین مزایای ارتودنسی دیمون

  • به علت خود تنظیم بودن براکت‌ها در ارتودنسی دیمون فشار و درد ناشی از ارتودنسی نسبت به روش‌های دیگر بسیار کاهش می‌یابد.
  • نبود کش‌ها می‌تواند در رعایت بهداشت دهان و دندان موثر بوده و فرد به راحتی بتواند دندان‌های خود را با وجود ارتودنسی شست و شو دهد، همچنین در این روش معضل تغییر رنگ کش‌های دور براکت از بین می‌رود.
  • ظاهر این نوع ارتودنسی نسبت به ارتودنسی‌های دیگر بهتر است و کمتر جلب توجه می‌کند، به خصوص اگر از براکت‌های شفاف استفاده شود.
  • بسیاری از تحقیقات به عمل آمده این نکته را نشان می‌دهند که ارتودنسی دیمون نسبت به روش‌های دیگر درمان سریع‌تری را برای افراد ارائه می‌دهد و معمولاً ۳ تا ۷ ماه زودتر از دیگر درمان‌ها خاتمه می‌یابد.
  • در حالی که در روش‌های معمول ارتودنسی، میکرو ارگانیسم‌ها به راحتی می‌توانند در اطراف کش‌ها تجمع یابند، عدم وجود کش‌ها تجمع باکتری‌ها و پلاک روی دندان را نیز کاهش خواهد داد.
  • وقتی براکت‌ها خود تنظیم و دیمون هستند نیازی به مراجعه‌ی مکرر به پزشک وجود ندارد و تعداد ملاقات‌ها نیز کمتر خواهد شد.
  • اصطکاک کمتر به علت حذف استفاده از لیگاتورهای الاستیکی نیز می‌تواند آسیب‌های درمانی را به حداقل برساند.

آیا ارتودنسی دیمون برای من مناسب است یا خیر؟

برای پاسخ دادن به این سوال که آیا شما نیز می‌توانید ارتودنسی برای منظم کردن دندان‌های خود و بهبود عملکرد آن‌ها استفاده کنید یا خیر نیاز به تشخیص و تجویز بهترین متخصص ارتودنسی دارد، چرا که پزشک شما می‌تواند با توجه به نوع مشکل دندان‌های‌تان و در نظر داشتن شرایط شما بهترین تصمیم را بگیرد.

مقالات پربازدید

روند درمان ارتودنسی به چه شکل است؟